İçişleri Bakanlığı Şex Said’in mezarını bilmiyormuş!

İdam edilen Şêx Said ile ilgili soru önergesini yanıtlayan İçişleri Bakanı Muammer Güler, "Bakanlığımızda konu ile ilgili herhangi bir bilgi ve belge bulunmadığı anlaşılmıştır" diye belirtti. 

1925 yılında 46 arkadaşıyla idam edilen Şêx Said'e dair devlet arşivinde bulunan ve gün yüzüne çıkmayan bilgilerin ortaya çıkması için Meclis'e verilen soru önergelerine verilen yanıtlar, Şêx Said isyanının üstünü kapatıyor. 11 Şubat 2013 tarihinde BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata'nın, konuya dair dönemin İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'e verdiği yazılı soru önergesini, şimdiki İçişleri Bakanı Muammer Güler, yazılı olarak yanıtladı. Güler'in verdiği yanıtta, "Bakanlığımızda konu ile ilgili herhangi bir bilgi ve belge bulunmadığı anlaşılmıştır" denildi. 

Akat Ata, yazılı soru önergesinde şu soruları sormuştu: "Sorular: 28 Haziran 1925 tarihinde Diyarbakır Şark İstiklal Mahkemesi'nde yargılanarak aynı gece Diyarbakır Dağkapı Meydanı'nda idam edilen Şêx Said ve 46 arkadaşının mezarı nerededir? Şêx Said'e ait sorgu belgeleri, gizli belgelere yasalarca tanınan süre olan 80 yılı doldurmuştur. Belgelerin yasal gizlilik süresi dolduğu halde orijinal hallerinin kamuoyuna açıklanmamasının herhangi bir hukuki gerekçesi var mıdır? Eğer herhangi bir gerekçe yoksa belgelerin açıklanmamasının nedeni nedir? Şêx Said ve idam edilen diğer 46 kişinin kimlikleri nedir? Şêx Said'in yakalanıp idam edilmesi evresinde görev alan yetkililer kimlerdir? İdam edilen Şêx Said'e ait kişisel eşyalar var mıdır?"