DTK, Hevsel Bahçeleri için 'kenetlenmeye' çağırdı

DTK Ekoloji Ve Yerel Yönetimler Komisyonu, Dicle Vadisi ve Hevsel Bahçeleri'nde devam eden ağaç kesimleri, HES'ler, kayagazı çalışmaları, kent ormanının konut rezerv alanı yapılması ve AVM'lere tepki göstererek DÖÜ-DEF ve BDP Gençlik Meclisi’nin başlattığı eylemi desteklediklerini bildirdi.

Yazılı bir açıklama yapan DTK Ekoloji Ve Yerel Yönetimler Komisyonu, "Dicle Üniversitesi ve Orman Su İşleri Müdürlüğünün izniyle Dicle Vadisi ve Hevsel Bahçelerinde başlatılan ağaç kesimi devam etmektedir. Yıllardır güvenlik nedeniyle barajlar ve HES’ler yapılarak insanlık tarihi sular altında bırakılmak ve bölgenin doğal dokusu tahrip edilmek istenmektedir. Son zamanlarda Amed  başta olmak üzere bütün Kürdistan’da doğamıza saldırılar yoğunlaşmıştır. Amed'in Silvan ilçesinde Kaya gazı, Dicle vadisinde 3 adet HES, Kent ormanın bulunduğu bölgenin konut rezerv alanı ilan edilmesi, eski stadyum alanının AVM yapılmak istenmesi bunları örnektir" dedi.

Özellikle bu çalışmalara karşı her zaman doğadan ve toplumdan yana net bir tavır içinde olduklarını ifade eden DTK Komisyonu, "DÖÜ-DEF ve BDP Gençlik Meclisi’nin başlattığı eylemi destekliyoruz. Kürdistan’ın doğal kaynaklarına ve eko-sistemine yönelik saldırıları durdurmak için Amed halkıyla birlikte bin yıllık geleneğe sahip olan Hevsel bahçeleri etrafında kenetlenmeye çağırıyoruz" diye belirtti.